Mikrofony DPA – Enrique Iglesias – Pitbull na jedné velké party – společném turné po Severní Americe

Mikrofony DPA – Enrique Iglesias – Pitbull na jedné velké party – společném turné po Severní Americe

Reference

Když světové hudební hvězdy Enrique Iglesias a Pitbull vyrazily v letech 2014 - 2015 na své první společné koncertní turné, byl z toho obrovský úspěch. Takový, že se rozhodli udělat to znovu. Tentokrát oba držitelé cen Grammy® a mnoha platinových desek na svém turné (2017) nazvaném Enrique Iglesias and Pitbull Live! používali mikrofony DPA.

Oba zpěváci používají celou řadu mikrofonů DPA během každého ze svých vystoupení, volbu této značky však mají na svědomí zvukaři obou hvězd nezávisle na sobě. Enriqueho zvukař Eddie „El Brujo“ Caipo a FOH zvukař Brad Divens vybrali právě značku DPA, protože plně vyhovovala jejich požadavkům na vysoce kvalitní mikrofon s přirozeným zvukem, vhodný pro koncertní turné. Na Pitbullova FOH zvukaře Willa Maderu (Chilly Willy) také udělala dojem zvuková kvalita mikrofonů DPA a bylo mu jasné, že je chce mít na turné rovněž. Dohromady se během každého koncertu tohoto turné objeví na jevišti téměř šedesát mikrofonů DPA.

„Mikrofony DPA používáme už něco přes rok a hned na začátku jsme si uvědomili, jak jsou úžasné.Pomocí DPA jsme dosáhli přesně toho přirozeného zvuku, o který jsme vždycky usilovali. Díky tomu používáme jen minimální dávku ekvalizéru k úpravě zvuku nástroje, nikoliv však mikrofonu.“

Eddie „El Brujo“ Caipo, mistr zvuku

Na Enriqueových koncertech Caipo a Divens používají celkem 28 mikrofonů DPA. Zvukařský tým má k dispozici sedm kompaktních kardioidních mikrofonů d:dicate™. 2011C s dvojitou membránou, šestnáct nástrojových mikrofonů d:vote™. 4099, jeden všesměrový mikrofon d:screet™. 4061 a čtyři superkardioidní mirkofonní vložky d:facto™. 4018V v kombinaci s bezdrátovými vysílačkami Shure.

Madera se pro DPA nadchnul poté, co ho v jeho studiu navštívil ředitel prodeje společnosti DPA Microphones, Leonardo Romero. Pro Maderu bylo opravdu nepopsatelným zážitkem, jak transparentně každý mikrofon reprodukoval skutečný zvuk každého daného hudebního nástroje.

„Na minulém turné jsme poprvé použili mikrofony d:dicate 2011C a d:vote 4099 u perkusí a dosáhli jsme neuvěřitelných výsledků,“ dodává Caipo. „Potom jsme vyzkoušeli mikrofonní vložku d:facto 4018 u sboristek a já i Brad jsme nevěřili vlastním uším. Dosáhli jsme minimálně o čtyřicet procent menšího přesahu perkusí. Byli jsme odhodlaní přesvědčit Enriqua, aby ho zkusil na tomto turné i on osobně. Enrique si mikrofon zamiloval a my také. Odposlechový mix se výrazně vyčistil a hlasová rovnováha v jeho mixu byla ostřejší. Z hlediska FOH tento mikrofon odstranil prostorový šum a umožnil Bradovi zasadit Enriquovy vokály do mixu bez spousty zbytečných úprav.“

Poprvé jsem se setkal s mikrofony DPA koncem roku 2016 během Pitbullova koncertního programu Time of Our Lives v Las Vegas,“ říká Madera. „Okamžitě jsem si zamiloval DPA a jejich přirozený zvuk. Podruhé jsem si je vyzkoušel ve svém studiu při natáčení Pitbullova televizního speciálu New Year's Eve Revolution v roce 2016, kde jsem pro nahrávání použil výhradně mikrofony DPA. Od té chvíle jsem jim úplně propadl. Pomáhají mi vytvořit přesně takový zvuk, o který jsem vždycky usiloval.“

Madera rozmístí po jevišti na Pitbullových koncertech celkem 26 mikrofonů DPA. Používá dvacet modelů d:vote 4099 a šest mikrofonů d:dicate 2011C, včetně sestavy pro bicí soupravu. „Když použijete mikrofon d:dicate 2011C u kopáku, dodá zvuku výraz a důraznost, které okamžitě pocítíte,“ říká. „U virblu dokáže d:dicate 2011C dodat zvuku úplně jiný rozměr a vřelost, která se v mixu výrazně projeví. Mikrofon d:vote 4099 je mou tajnou zbraní u perkusí. U konga zachytím skutečnou dynamiku nástroje jenom s horní propustí. Kapela si při použití mikrofonů DPA okamžitě všimla změny. Kombinací a přiřazováním správných mikrofonů jsem dokázal dosáhnout věrného a působivého zvuku."

Chcete se i vy osobně seznámit s mikrofony DPA nebo si vyzkoušet některý mikrofon z naší nabídky? Rádi vám poradíme. 

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com