Koncertní zpracování filmového thrilleru Joker snímají mikrofony DPA

Koncertní zpracování filmového thrilleru Joker snímají mikrofony DPA

Reference

Psychologický thriller Joker se hned po uvedení do kin v roce 2019 stal jedním z nejlépe hodnocených snímků i inspirací pro další tvorbu. Produkční a promotérská londýnská společnost Senbla Live Events se rozhodla film zpracovat do jednoho ze svých velkolepých živých vystoupení,  inspirovaných kinematografickými díly.

Tým společnosti Senbla patří mezi průkopníky tohoto produkčního modelu. Vědí, že převést film v živé vystoupení vyžaduje takové technologické řešení, které dokáže zprostředkovat zvuk zcela věrně a v bezmála dokonalé čistotě. Zkušený zvukový mistr a FOH zvukař projektu „Joker Live In Concert“ Phil Wright proto při technické realizaci vsadil vše na mikrofony DPA Microphones, se kterými pracuje již pětadvacet let.

Mikrofony DPA zpravidla používám na smyčcové nástroje, ale odbavit s nimi naprosto celý koncert byl zatím pouze můj sen. Někteří lidé váhali, zda budou DPA tou skutečně rozdílovou technologií, ale všichni, kdo koncert slyšeli, potvrdili, že jsou pro zvuk vystoupení obrovským přínosem. ‚Dé-pé-áčka‘ prostě vynesly tuhle show o několik pater nahoru.

Phil Wright , Sound Design & FOH

Osmačtyřicetičlenný orchestr sestává z běžných smyčcových nástrojů, žesťových a dechových sekcí, přičemž všichni hudebníci jsou ozvučeni pomocí dánských mikrofonů. Téměř celá sekce smyčců je snímána pomocí nástrojových 4099 CORE, pouze s výjimkou „hlasu“ hlavního sólového violoncella, na kterém je použit kompaktní kardioidní model 4011-ES. Zatímco jednotlivé nástroje dechové sekce hlídají kardioidní modely 4011, perkuse snímají zejména dvoumembránové kardioidní mikrofony typu 2011. Jinak je tomu pouze u tympánů, které Wright ozvučil párem kardioidních 4011, a velkého mosazného bubnu, na který pomocí odpruženého držáku uchytil jednu „čtyřicetjedenáctku“.

Po úspěšných vystoupeních ve Velké Británii, na Islandu, v Dubai a Japonsku plánuje projekt „Joker, Live in Concert“ turné napříč celou Evropou.

Pokud jde o snímání smyčců, DPA jsou bez debat světovou špičkou. Mikrofony řady 4061 a 4099 byly vždycky skvělé, ale od příchodu technologie CORE jsou naprosto bezkonkurenční. Pokud snímáte smyčce s CORE 4099, uvědomíte si, o kolik nižší je úroveň zkreslení, a také o kolik čistší je jejich zvuk.

Phil Wright , Sound Design & FOH

Wright dříve působil jako performer a při turné „Joker, Live in Concert“ využívá i své zvukařské zkušenosti z práce v National Youth Theatre či Royal Albert Hall. Pokud zrovna nespolupracuje se společností Senbla, zdržuje se v západní části Londýna, kde ve studiích Metropolis, ve špičkové režii Dolby Atmos, produkuje úchvatný zvuk pro společnost Sonospehre. A i zde se Wright spoléhá na mikrofony DPA. Zrovna nedávno zde pro nahrávku Savorettiho coveru  The Weeknd’s Blinding Lights použil všesměrový model DPA 4006, typ 4015 se širokou kardioidou a mikrofony řady 4040.

 

Dost často po mě chtějí, abych tuto nahrávku přehrál ve studiu jako ukázku dokonalého zvuku. Prostorový vjem, který tu mikrofony DPA vytvořily, je natolik lineární a přirozený, že máte pocit, jako byste stáli v jedné místnosti s hudebníkem.

Phil Wright , Sound Design & FOH

Podrobný technický report z realizace koncertů „Joker LIVE in Concert“ je k přečtení v následujícím PDFku:

https://www.dpamicrophones.com/DPA/media/DPA-PDFs/dpa-microphones-joker-tour-phil-wright-case-study.pdf

Potřebujete poradit s ozvučením či výběrem vhodného mikrofonu pro vaše podnikání? 

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com