Glam rocková skupina Måneskin vyrazila na světové turné s mikrofony DPA

Glam rocková skupina Måneskin vyrazila na světové turné s mikrofony DPA

Reference

Vítěz Eurovize 2021 a nominant GRAMMY, italská glam-rocková skupina Måneskin, je v těchto dnech uprostřed svého světového turné. Zvukový mistr kapely Enrico La Falce se rozhodl vokály tohoto provokativního uskupení ozvučit zpěvovými mikrofony d:facto 4018  společnosti DPA. Dánský původ slova Måneskin (měsíční svit) tedy není jedinou stopou, která vede z italského Říma až do nejmenšího severského království.

březen 2023

Když jsme s Måneskin plánovali zkoušky na jejich první „velká“ vystoupení, konzultoval jsem technické vybavení se zvukařem Remem Scafatim. Doporučil mi, abych na zpěvy otestoval DPA d:facto 4018V. Mikrofon již tehdy s nadšením používali někteří kolegové, a tak jsem se rozhodl ho vyzkoušet. Od chvíle, kdy jsem d:facto poprvé připojil k vysílači Sennheiser Digital SKM 600, jsem do tohoto mikrofonu zamilovaný. Ačkoliv je samozřejmě jeho největší předností kvalita zvuku, jedná se také o mimořádně hodnotný nástroj. Hlas zpěváka Damiana Davida nyní svěřuji výhradně do péče mikrofonů DPA d:facto.

Enrico La Falce , Sound engineer

Måneskin se rozhodli nepoužívat automatické dolaďování ani žádné jiné před-produkční efekty. Místo toho se snaží dosáhnout zvuku, který připomíná Blink-182 nebo Green Day.

D:facto má příjemně teplý a zároveň pevný zvuk, který na rozdíl od mnoha jiných mikrofonů produkuje až neuvěřitelné detaily. Mně osobně se líbí zejména kvůli rozsahu okolo 5000 až 6000 Hz. V těchto kmitočtech bývá zvuk obvykle dosti ‚sklovitý‘ a jako zvukař musím pak tento efekt korigovat pomocí ekvalizéru. DPA d:facto tento problém nemá. Navíc přenáší zvuk hlasu naprosto přirozeně, přesně a čistě. Pokud bych náhodou potřeboval pomocí mixu dodat zpěvu nějaký charakter, s takto čistým signálem je to vždy jednodušší.

Enrico La Falce , Sound engineer

Styl skupiny Måneskin utvářejí kožené vesty a kabáty, oční linky, třpytivé doplňky a kovové cvočky.

Damiano se na pódiu hodně hýbe a tančí, což také často vede k tomu, že hlava mikrofonu skončí v jeho dlaních. Mikrofon d:facto sice v takovém případě nevydává žádné podivné zvuky, ale abyste dosáhli jeho skutečných kvalit, je třeba ho používat správně, což v praxi znamená, že ochranná mřížka nesmí být nikdy zakrytá. Abychom tomu zabránili, přišli jsme s Remem na jednoduchý nápad. Na tělo mikrofonu jsme připevnili náramek s cvočky a jakmile je Damiano ucítí, pozná, že výš už s rukama nesmí. Damiano tento ‚punk-rockový mikrofon‘ nosí neustále s sebou. Je pro něj skoro až ikonickým doplňkem.

Enrico La Falce , Sound engineer

Osobitý styl kapely propojuje prvky temného „dark“ rocku a glam rocku, což je něco, co na současné hudební scéně už nějakou dobu chybí. Måneskin svým hudebním rukopisem výrazně připomínají rock 70. let minulého století, ke kterému se mladší generace znovu vracejí. Je to jakýsi mix Queen či Eltona Johna s Franz Ferdinand a Aerosmith.

Ze všech kapel, se kterými jsem pracoval a které jsem kdy míchal, je tato produkce komerčně nejsilnější a zároveň také nejvíc ‚Indie‘,“ vysvětluje La Falce. Při této „Indie“ produkci La Falce připojuje mikrofon d:facto k předzesilovači mixážního pultu Yamaha RIVAGE. Signál je nejprve zpracován ekvalizační sekcí konzole, dále pak kompresorem UREI 1176 a ekvalizérem Pultec EQ, a nakonec končí v zesilovači Universal Audio Teletronix LA-2A.

La Falce měl nedávno možnost prověřit d:facto v extrémnějších podmínkách, a sice při vystoupení Måneskin v Římě v prostředí starověké antické arény Circo Massimo, kde bylo instalováno 27 metrů dlouhé molo. Damiano nakonec po většinu vystoupení zpíval daleko před PA systémem, přesto La Falce nezaznamenal sebemenší komplikace s přeslechy či dosahem bezdrátového systému. Žádné problémy, dokonce ani žádná zpětná vazba, uzavírá. „Mikrofon d:facto je pro mě teď samozřejmostí, něčím, s čím budu vždycky počítat.

Potřebujete poradit s výběrem vhodného mikrofonu na zpěv, ozvučení vašeho nástroje nebo si nevíte rady s ozvučením celé kapely? 

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com