Elitní zvukařský veterán pracuje s bezdrátovými systémy Wisycom

Elitní zvukařský veterán pracuje s bezdrátovými systémy Wisycom

Reference

Taylor Swift, Beyoncé, Coldplay, Madonna, Metallica, Bruce Springsteen či Bruno Mars.... Všechna tato světová hudební jména jsou vizitkou Aliho Vilese, britského zvukaře a radiotechnika, který se více než tři dekády věnuje koncertnímu ozvučení špičkových umělců a provozuje poradenskou společnost Mission Control Limited, která v jednom okamžiku pomáhá zajišťovat třeba i 80 až 100 turné. O to více nás těší, že tento špičkový profesionál se při své práci pravidelně spoléhá na bezdrátové systémy Wisycom...

leden 2024

Zařízení od Wisycom jsem poprvé použil v Bombaji při natáčení videoklipu pro tehdy ještě nevydanou píseň skupiny Coldplay. Snažili jsme se skladbu udržet ‚pod pokličkou‘, takže jsme potřebovali použít systém pro in-ear monitoring, který by byl ale napájen bateriemi a bylo by ho možné řídit z notebooku. Zároveň jsme potřebovali bateriemi napájené vysílače, které by mohli členové kapely nosit na sobě. Tímto způsobem mohla kapela píseň během natáčení diskrétně poslouchat a podle toho zpívat a hrát. Jediným vhodným řešením, o kterém jsem v té době věděl, byl širokopásmový in-ear vysílač Wisycom MTK952, který byl navíc ještě velmi dobře přenosný. Po úspěšném nasazení Wisycom(u) během indického projektu mě zajímalo, jak tato značka funguje v prostředí živého koncertu.

Ali Viles, Audio and RF engineer

Nedlouho po té Viles otestoval IEM systém Wisycom během turné anglické skupiny Gorillas.

Po jeho skončení jsem chtěl technologie Wisycom poznat ještě více a začal s výrobcem úzce spolupracovat. Zjistil jsem, že to, co Wisycom vyráběl, bylo na míle daleko před konkurencí. Začali jsme ho proto používat při koncertech Coldplay, na turné OTR II s Beyoncé a nakonec i na turné Madonny Madame X Tour. Každému, kdo bezdrátový in-ear systém od Wisycom použil, bylo okamžitě jasné, že je to naprostý ‚gamechanger‘.“

Ali Viles, Audio and RF engineer

Na turné s Coldplay použil Viles MTK952 na 22 kanálech a nasadil zde celkem 60 přijímačů  Wisycom MPR50-IEM, které měla k dispozici kapela, produkční štáb i hosté. Při zajištění pokrytí po celém stadionu se Vilesův tým spoléhal na RFoF systém Wisycom MFL pro přenos rádiového signálu přes optická vlákna. Pomocí 20 diskrétních linek zde byl zajištěn IEM přenos mezi pódii, která byla umístěna na obou koncích arény.
„S pomocí tohoto řešení jsme zajistili ucelené pokrytí více IEM kanálů rozmístěných po celém stadionu," vysvětluje Viles.

Rack s bezdrátovými systémy Wisycom, které Ali Viles použil při turné Coldplay.

Vilesova obliba Wisycomu se opírá rovněž o frekvenční rozsah těchto systémů

MTK952 a beltpackový IEM přijímač MPR-50 totiž pracují v rozsahu 470 až 700 MHz. Díky tomu můžete se stejným zařízením pracovat prakticky kdekoli na světě, pokud dodržíte zákonná omezení a licenční limity dané země. Vybavení, které jsem například použil v Amsterdamu mohu o několik dní později nasadit v Itálii a další týden v USA nebo jihovýchodní Asii. Pokrýt stejné spektrum s řešením jiného výrobce by vyžadovalo třikrát nebo čtyřikrát větší množství zařízení, což samozřejmě není finančně únosné.

Ali Viles, Audio and RF engineer

Potřebujete poradit s výběrem vhodných drátových i bezdrátových komunikačních systémů či s ozvučením nejrůznějších vnitřních i venkovních prostor? 

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com