Electro-Voice nabídl precizní řešení ozvučení pro více než tři tisíce účastníků zasedání UAW.

Electro-Voice nabídl precizní řešení ozvučení pro více než tři tisíce účastníků zasedání UAW.

Reference

Pro dosažení vyrovnaného pokrytí a mimořádné srozumitelnosti použila společnost Aerial Enterprises čtyři řady časově korigovaných line array reprosoustav Electro-Voice X2, XLC a XLD

Společnost pro audio-vizuální instalace, Aerial Enterprises (Whitmore Lake, MI), se společně s firmou Amazing Audio – a za pomocí technologie firmy Electro-Voice – podílela na realizaci ozvučení 37. shromáždění United Auto Workers (UAW), konaného v detroitském Cobo Center. Tým společnosti Aerial Enterprises spolupracoval s majitelem firmy Amazing Audio, Jeffem Jonesem, na rozvržení zvukového systému, který měl posloužit více než tisícovce delegátů a dvěma tisícům hostů.

„Prostor pro zvukové pokrytí této akce se blížil rozměrům fotbalového hřiště, přibližně 90 na 30 metrů,“ vysvětluje Jim Lillie, prezident společnosti Aerial Enterprises. „Jednalo se především o mluvené slovo a s výjimkou přednesu hymny zde nebyla naplánována žádná jiná hudební produkce. Toto kongresové centrum je ovšem velmi náchylné na ozvěny a naším úkolem bylo zajistit především srozumitelnost každého slova pro každého posluchače.“

„Kromě toho jsme potřebovali také celý systém rychle instalovat a vyladit. S riggingem od Electro-Voice a DSP řízením přes IRIS-Net jsme měli ovšem celý systém ve vzduchu, vyladěn a odzkoušen během jednoho jediného dne.“

Jim Lillie, prezident společnosti Aerial Enterprises.

Díky devítimetrové výšce stropů a velkorysému nasazení video obrazovek  ze strany UAW bylo použití line array systému poněkud omezeno. Řešením tak bylo využití několika řad krátkých clusterů se šesti jednotkami – přesněji řečeno: čtyř napříč předním prostorem, rozšířených o tři další časově synchronizované řady, které měly za úkol zajistit rovnoměrné pokrytí napříč celým prostorem kongresového centra.

Čtyři hlavní line array se šesti reproduktory X2-212/90 byly zavěšeny nad pódiem, zatímco kompaktní dvou-pásmové Xi-1122 posloužily jako filly na okrajích pódia a dvě další byly zavěšeny ve středu v roli downfillů. První řada čtyř clusterů obsahovala také zavěšené XLC127 uprostřed, lemované kompaktními XLD281 na vnější straně.

Pro třetí řadu clusterů byly použity reproduktory XLD281, které byly vybrány kvůli schopnosti minimalizovat použití kabeláže, a sice díky možnosti budit line array se šesti reproduktory pomocí jedné sady zesilovačů EV CP3000S. Poslední řada reproduktorů sestávala ze čtyř clusterů se dvěma Xi-1122. Tyto modely totiž dokáží posílat zvuk přímo do posledních řad posluchačů a zároveň se vyhnout nežádoucím odrazům od zadních stěn. Bohatou zvukovou hloubku mělo během konference na starosti osm duálních 18palcových subwooferů Xsub, které byly poskládány na ploše pódia.

Pódium svým způsobem představovalo vlastní „samostatnou akci“ pro ozvučení – dlouhá plocha se čtecím pultem napříč rozlohou 30 x 18 metrů a desítky sedících představitelů svazu. Hlavní monitory zde byly použity v pozici čtecího pultu a pro potřeby moderátora American Sign Language (ASL) – každá z těchto pozic byla odbavena dvěma aktivními reproduktory EV ZXA1. Účastníci, kteří seděli na pódiu, se mohli slyšet prostřednictvím systému šestnácti odposlechů v podobě Xi-1122, z nichž polovina byla zavěšena a polovina byla na své „posluchače“ namířena z podlahy pódia. Díky tomuto uspořádání se nikdo z publika nenacházel více než 22 metrů od nejbližšího reproduktoru a celý prostor se vyznačoval konzistentní úrovní zvuku. K dobré srozumitelnosti slova pak bezpochyby přispívalo i minimální množství odrazů. Provedené řešení zároveň pomohlo eliminovat problémy se zpětnou vazbou u osmi bezdrátových mikrofonů, které byly používány pro komentáře a diskuze delegátů.

Line array systémy X2 byly napájeny zesilovači EV TG-7 s řídícími moduly RCM28. Pro amplifikaci XLC a XLD clusterů osmatřiceti fillů v podobě reproduktorů Xi-1122 využili autoři instalace zesilovače CP3000S s kontrolery Dx46.

Podle slov Jima Lillie proběhlo vše podle plánu: „Během nastavení jsme skutečně museli použít pouze řídící software IRIS-Net. Celý systém byl mimořádně soudržný, stabilní a disponoval značnou rezervou,“ hodnotí. „Použití zpožděných clusterů nám umožnilo překonat problémy s dozvukem ozvučovaného prostoru, takže srozumitelnost i čistota zvuku byly perfektní. Všichni byli spokojení, výsledkem čehož je, že Amazing Audio i Aerial Enterprises se budou na realizaci této akce za dva roky podílet znovu.“

Chcete se o reprosoustavách Electro-Voice dovědět více nebo potřebujete poradit s ozvučením nejrůznějších prostor?

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com