Electro-Voice a Dynacord rozehrávají stadion jednoho z nejstarších fotbalových klubů na světě

Electro-Voice a Dynacord rozehrávají stadion jednoho z nejstarších fotbalových klubů na světě

Reference

Anglický profesionální klub FC Notts County – založen v r. 1862 –  sídlící  v Nottinghamu vyslyšel přání fanoušků vylepšit zvukový systém domovského stadionu Meadow Lane. Fotbalový klub se již několik let potýkal s problémy stárnoucího ozvučení. Nyní se ovšem jeho majitelé rozhodli investovat do špičkového řešení, které by zlepšilo divácký zážitek ze zápasu a zároveň naplnilo všechny bezpečnostní požadavky na provoz stadionu s kapacitou 18 816 diváků. Při realizaci této vize se provozovatelé Notts County rozhodli opřít o technologie značek Electro-Voice, Dynacord a Bosch.

listopad 2023

Soupisku nottinghamského fotbalového klubu Notts County posílily reproduktory Electro-Voice EVH, subwoofery EVF, zesilovače Dynacord IPX, maticový procesor MXE5 a systémový software SONICUE.

Jako jeden z nejstarších profesionálních fotbalových klubů na světě a zakládající člen fotbalové ligy se Notts County pyšní historií, ze které vzešla početná a oddaná základna fanoušků. Klub hraje své domácí zápasy na Meadow Lane od roku 1910. Současný celoplošný stadion s tribunami byl postaven na počátku 90. let 20. století. Notts County tehdy zakoupil ozvučovací systém z druhé ruky od jiného fotbalového klubu. Na konci sezony 2022-23 bylo ale již zřejmé, že toto řešení je vzhledem ke svému stáří zcela nevyhovující. Fanoušci tehdy vyzývali klub, aby investoval do nového a lepšího vybavení.

 

Fanoušci k tomu měli různé připomínky. Někteří říkali, že zvuk není srozumitelný, pro jiné byl příliš hlasitý, v uších dalších úplně mizel… Reakce byly nepřehledné a bylo pro nás těžké celou věc komunikovat.

Martin Baker, Finance Consultant, Notts County

Nedávná instalace velkoplošných obrazovek na stadion pomohla činitelům klubu uvědomit si, jak významně může zážitek ze zápasu vylepšit kvalitní audiovizuální řešení. Kombinace obrazovek s profesionálním ozvučením měla pomoci vytvořit lepší atmosféru před zápasem, a také kvalitně naplnit poločasový a pozápasový program, například promítáním rozhovorů.

Při návrhu nového zvukového systému si Notts County vyžádal pomoc místního systémového integrátora – společnosti UK Audio Engineering, která se bez váhání obrátila na britské zastoupení značek Electro-Voice a Dynacord.

Pro stadion nebyly k dispozici žádné výkresy. Změřili jsme tedy sami všechny tribuny, výšku střechy, spočítali počet schodů... Na základě vlastních měření jsme pak dokázali navrhnout systém, který by tomuto prostoru akusticky nejlépe vyhovoval.

Arthur Achard, UK Audio Engineering

Návrh počítal se čtyřiceti 15palcovými dvoupásmovými koaxiálními reproduktory EVH1152D a 18 subwoofery EVF2151D. Celé PA mělo zajistit ozvučení, které by skvěle bavilo fanoušky a zároveň odpovídalo bezpečnostním požadavkům. Použité reproduktory jsou poháněny pěti pevně instalovanými zesilovači IPX10:8 a jedním IPX5:4. Celý signálový procesing je odbaven párem maticových mixážních procesorů MXE5.

MXE5 nám umožňuje během zápasu pro různé situace načítat různé předvolby, zatímco je zvuk připojen přes GPIO porty k bezpečnostnímu systému. Probíhá zde spousta procesů, které nám pomáhají systém dokonale vyladi. Všechny reproduktory na Meadow Lane jsou ovládány a monitorovány pomocí softwaru SONICUE Sound System Software. Na základě konzultací s klientem jsme pro tento software vytvořili individuální uživatelské rozhraní. Díky tomu mají k dispozici ovládání, které chtějí, a také rozhraní, které je pro ně srozumitelné.

Richard Leadbitter, Electro-Voice and Dynacord Sales Manager

Druhým důležitým aspektem ozvučovacího systému bylo vyhovět veškerým bezpečnostním normám. Za tímto účelem společnost UK Audio Engineering doporučila systém Bosch Praesensa, který bylo možné přímo připojit k profesionálnímu zvukovému systému. Praesensa se stará o veškerá veřejná hlášení a komunikaci, která je důležitá pro zajištění bezpečnosti návštěvníků.

Jordan Alderton, ředitel společnosti UK Audio Engineering, je s novým systémem velmi spokojen. „Kvalita zvuku je na úrovni naší ligy zcela bezkonkurenční! Abyste našli něco podobného, museli byste hledat srovnání s kluby, které hrají Premier League. Myslím, že je zřejmé, že jsme s výsledkem velmi spokojeni."

Jsme nadšeni a přesvědčeni, že zážitek ze zápasu bude teď pro všechny naše diváky mnohem mnohem příjemnější.

Martin Baker, Finance Consultant, Notts County

Potřebujete poradit s nejrůznějším druhem ozvučení ve vnitřních i venkovních prostorách? Od kanceláří, restaurací, (sport)barů, obchodů, tělocvičen až po sportovní stadiony a haly?

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com