Dlouhá životnost a skvělý zvuk činí z mikrofonů DPA hvězdy vídeňského Burgtheateru

Dlouhá životnost a skvělý zvuk činí z mikrofonů DPA hvězdy vídeňského Burgtheateru

Reference

Miniaturní mikrofony DPA d:screet™4061 se používají prakticky na každém představení, protože poskytují nekompromisní, dokonale spolehlivé výsledky.

Každoročně mezi 1. zářím a 30. červnem uvádí vídeňské Dvorní divadlo (Burgtheater) premiérově kolem dvaceti nových inscenací a celkem v budově divadla a v dalších prostorách, které k němu náleží, realizuje přes 900 představení. Jednou ze stálic v tomto nabitém programu jsou všesměrové miniaturní mikrofony DPA d:screet™ 4061, které divadlo používá v mnoha představeních k zesílení zvuku a pořizování nahrávek herců a zpěváků.

„Pokud to mám vyjádřit v číslech, používáme během všech našich inscenací dohromady mezi čtyřiceti a šedesáti mikrofony d:screet 4061,“ říká David Müllner, vedoucí zvukař pro živá vystoupení v Burgtheateru. „Máme k dispozici i spoustu náhlavních mikrofonů DPA d:fine™, které používáme při debatách. Pro nás je důležité jednak to, že tyto mikrofony jsou neskutečně spolehlivé a funkční, zásadní je ovšem i to, že mají vynikající zvuk, protože je používáme nejen pro ozvučení živých představení, ale i pro nahrávání některých vystoupení kvůli následnému vydávání na CD.“

Müllner dodává, že mít nástroj, který zní skvěle a funguje bezchybně v jakémkoliv prostředí, je obzvlášť důležité u živých vystoupení, kde podmínky mohou být extrémně drsné.

„Během živého představení se herci potí a nevěnují velkou pozornost technice, kterou jsme je vybavili. S potěšením můžu konstatovat, že naše klopové mikrofony d:screet jsou velice spolehlivé a my se na ně ve velké míře spoléháme, zejména pak v dramatických kusech, kde herci často odmítají nosit druhý mikrofon. Což samozřejmě znamená, že 90% času používáme pouze jeden mikrofon na každého herce, takže mikrofon musí fungovat v podstatě téměř za jakýchkoliv podmínek.“

David Müllner, vedoucí zvukař pro živá vystoupení v Burgtheateru.

Dalšími výhodami miniaturních mikrofonů DPA jsou jejich velikost a také jejich stabilní výstupy, říká Müller.

„Jsou to jedny z nejmenších, nejlehčích a téměř neviditelných mikrofonů na trhu, což je obrovská výhoda. Navíc když dojde na výměnu mikrofonů, je důležité, aby měly stejný zvuk. Vyzkoušeli jsme některé levnější mikrofony, ale když pak máte, řekněme, třeba deset stejných mikrofonů, záhy zjistíte, že zní každý trochu jinak.“

David Müllner, vedoucí zvukař pro živá vystoupení v Burgtheateru

„Práce s mikrofony DPA nám dává nástroj, který lze použít v jakékoliv situaci,“ říká David Müllner. „Ať tyto mikrofony použijete u operního zpěváka nebo herce, můžete si být jistí, že zvuk bude vynikající bez ohledu na to, jestli jde o zpěv nebo mluvené slovo. Lehoučkou úpravou pomocí ekvalizéru pak zcela jistě získáme ten nejlepší možný přednes."

Müllner dodává, že když má během zkoušek čas, občas zkouší jiné mikrofony, aby zjistil, jestli dokáže získat lepší zvuk z individuálních hudebních nástrojů jako jsou bicí nebo klavír. "Ale nakonec se vždycky vracíme k DPA, jednoduše proto, že zní nejlépe," dodává Müllner.

Potřebujete poradit s výběrem mikrofonu, popř. si některý z naší nabídky vyzkoušet u nás?

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com