Celine Dion dál ohromuje svým zpěvem a dokonalým zvukem během koncertů v Las Vegas

Celine Dion dál ohromuje svým zpěvem a dokonalým zvukem během koncertů v Las Vegas

Reference

Mikrofony DPA pro tuto světovou hvězdu zachycují čistý a přirozený zvuk

Když úžasná Celine Dion začala v roce 2003 pravidelně vystupovat v koncertním sále Colosseum v hotelu Caesars Palace, navždycky změnila podobu Las Vegas. Držitelka pěti cen Grammy má zde za sebou více než 1060 vyprodaných koncertů, zní lépe než kdykoliv předtím a oslňuje obecenstvo večer co večer. Pro Dionina dlouholetého zvukaře Francoise „Frankieho“ Desjardinse a FOH zvukaře a koncertního manažera Denise Savage se ve světě živého zvuku mnohé změnilo od chvíle, kdy Celine Dion před čtrnácti lety zahájila své pravidelné vystupování v Las Vegas. Dvojice zvukařů se na své nekonečné honbě za čistým a přirozeným zvukem začala na vyprodaných koncertech této megastar spoléhat na více než čtyřicet mikrofonů DPA.

Desjardins a Savage se s týmem ze společnosti DPA Microphones poprvé setkali v roce 2010, když vymýšleli nové možnosti pro vystupování Celine Dion v Las Vegas. Koncerty se měly rozšířit o žesťovou a smyčcovou sekci a dvojice zvukařů potřebovala řešení, které by jednak zajistilo dokonalý, přirozený zvuk a zároveň nabídlo optimální a spolehlivé připevnění mikrofonů na všechny nástroje.

„V té době bylo upevňování mikrofonů na nástroje, jejich nastavování do správné polohy a dosažení zvuku, který jsme potřebovali, velmi obtížné,“ říká Desjardins. „Lidé z DPA nám řekli o nástrojovém mikrofonu DPA d:vote™ 4099 a my jsme ho hned vyzkoušeli. Použili jsme modely DPA d:vote 4099 u žesťové a smyčcové sekce a s výsledky jsme byli nadmíru spokojení. Teď u našich nástrojových mikrofonů snadno dosáhneme optimální polohy, což je naprosto zásadní, protože pokud mikrofon neumístíte dokonale, nebude mít dobrý zvuk a později už to nejde napravit. Navíc u smyčcové sekce dosahujeme dobrého útlumu zbytku kapely, aniž bychom museli dělat kompromisy ve kvalitě zvuku, a máme výbornou odolnost proti zpětné vazbě, což je zase velmi důležité u živých vystoupení. Díky tomu, že máme dobrý útlum a dobrou stabilitu mimo osu v rámci celého kmitočtového spektra, můžeme minimalizovat úpravu zvuku pomocí ekvalizéru.“

Tak jak se rozvíjely dobré vztahy se společností DPA Microphones, tak postupně narůstal i počet mikrofonů DPA používaných na koncertech. „V roce 2013 nám společnost DPA Microphones představila zpěvový mikrofon d:facto™ FA4018V a ten nás velmi zaujal,“ dodává Desjardins. „Celine vždycky ráda zkoušela nové technologie, takže nebylo těžké ji přesvědčit, aby vyzkoušela zpěvový mikrofon d:facto. A hned se jí také zalíbil. Byli jsme velice spokojení s přirozeným zvukem v sále a s tímto novým mikrofonem jsme dosáhli i lepšího rozlišení v hloubkách a středech a sladšího zvuku ve výškách a středech. Celine mikrofon d:facto velmi dobře seděl, takže jsme ho přidali do výbavy zpěvových mikrofonů pro každou show.“

„Sboristé si pochvalují kvalitu zvuku, který slyší ve svém in-ear odposlechu,“ říká Desjardins. „Líbí se nám měkkost nižších středů a to, jakou máme kontrolu nad výškami. Rovněž tonální kvalita mikrofonů je stabilní, i když se dostaneme mimo osu.“

 

Dohromady Desjardins a Savage používají na každém koncertě přes čtyřicet mikrofonů DPA. Dion má k dispozici tři zpěvové mikrofony d:facto FA4018V (hlavní bezdrátový, záložní bezdrátový a jeden kabelový mikrofon), čtyři zpěvové mikrofony d:facto FA4018V používají sboristé a hosté, dva kardioidní mikrofony d:dicate™ 2011A s dvojitou membránou jsou určené pro bicí, devatenáct mikrofonů d:vote 4099 využívá smyčcová a žesťová sekce, osm všesměrových mikrofonů d:screet™ 4091 má k dispozici analyzátor ozvučovací aparatury, dva všesměrové mikrofony d:dicate™ 4007 slouží pro vyladění systému a šest miniaturních všesměrových mikrofonů d:screet™ 4061 snímá zvuk davu pod balkony.

U sady bicích zvolila dvojice zvukařů mikrofony DPA d:dicate 2011A, protože hledali spolehlivé řešení s modernějším zvukem, než jakého dosahovali s obvyklým vybavením. Podle Desjardinse a Savage je mikrofon d:dicate 2011A schopen zachytit detaily a drobnosti tak, jako některé kondenzátorové mikrofony, ale dokáže si poradit i s velkou dynamikou tohoto nástroje.

Kromě zvukové kvality mikrofonů DPA Desjardin chválí i jejich odolnost. „Celine vystupovala v Kodani poprvé po tak dlouhé době, že už si nikdo z nás ani nepamatuje, kdy tam byla naposledy, a nešťastnou náhodou jí mikrofon d:facto na jevišti upadl,“ vzpomíná Desjardins. „Celine byla v šoku nejen z toho, že upustila mikrofon, ale ještě víc překvapená byla, když ho zvedla a on fungoval dále bez nejmenších problémů. DPA mikrofony jsou prostě skvělé a spolehlivé“.

Potřebujete poradit s výběrem mikrofonu nebo si rovnou některý u nás vyzkoušet?

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com