Audio technologie v ZOO – hlášení pro všechny milovníky zvířat.

Audio technologie v ZOO – hlášení pro všechny milovníky zvířat.

Reference

Brookfield Zoo, která oslaví již 85 narozeniny, lze označit za „kultovní atrakci“ západního předměstí Chicaga. Lidé, kteří v této oblasti vyrůstali, dodnes vzpomínají na první americké vnitrozemské delfinárium Seven Seas Panorama, na lední medvědy nebo projížďky po Motor Safari. Provozovatelé zde pořádají nejrůznější akce, vytvářejí interaktivní a výukové programy, organizují besedy s chovateli a přinášejí nové druhy atrakcí, u kterých je pro dosažení skvělého zážitku zapotřebí integrovaný komunikační systém se zřetelným zvukem.

Brookfield ZOO nedávno zavedla jednotnou IP platformu pro distribuci hlášení (tzv. paging), hudebního streamu, bezpečnostní komunikace a hromadných oznámení. Při realizaci tohoto řešení byly využity technologie značek Barix a AMX. Obě uvedené aplikace dokázal vyřešit přizpůsobený systém Barix AudioSpread. Koncová zařízení v každé zóně byla navíc opatřena firmwarem Barix Streaming Client, díky čemuž bylo možné nasadit řídící systém AMX. AudioSpread je specifický firmware, který je integrovaný do nových na Linuxu postavených zařízení firmy Barix. Tento firmware obsahuje speciální adresovací software pro komunikaci s prioritním oznamovacím portem firmwaru Streaming Client.

Naším hlavním cílem je rychlá a komplexní komunikace s hosty a personálem, a to bez ohledu na to, zda probíhá na úrovni jednotlivých zón nebo po celém parku. Hledali jsme řešení, které by bylo intuitivní a snadno použitelné s možností vzdálené správy a programování – řešení, které by tyto procesy zjednodušilo z hlediska integrace i provozu. A co je nejdůležitější, chtěli jsme technologii síťové distribuce zvuku přes IP.

Michael Owens, viceprezident a specialista na informační technologie Chicago Zoological Society

Původní architektura používala pro komunikaci informací mezi centrálním serverem a koncovými přehrávači vlastní interní program. První testy však ukázaly nežádoucí zpoždění, které by rychlý přenos zvuku k uším zaměstnanců a návštěvníků komplikovalo. Pro paging a varování bylo požadováno několik prioritních kanálů, které měly přenášet audio všemi směry bez jakéhokoliv zpoždění. Pro dosažení potřebné latence, se museli při doručení zvuku do koncových přehrávačů zbavit veškeré závislosti na multicastovém a broadcastovém adresování. Toto řešení v hlavní míře umožňuje, aby zvuk procházel routery a dosáhl různých podsítí, což v konečném důsledku zpoždění eliminuje.

Společnost Barix vyrobila upravený enkoder Instreamer, který vychází z modulární platformy IPAM400 a může se chovat jako server pro hlášení a upozornění. Celé řešení tak sestává z řídící zónové stanice Barix Annuncicom PS16 se schopností odesílat zvuk „někomu nebo všem“, z několika pagingových jednotek PS1 rozmístěných v prostoru zoo, dále pak z celkového počtu 23 dekodérů Barix Extstreamer, které jsou instalovány u koncových bodů, a v neposlední řadě také ze 40 zesilovačů a stovek reproduktorů. Díky replikování více unicastových audio toků do koncových přehrávačů nová architektura eliminuje nežádoucí zpoždění.

Nový interkom je rovněž propojen se systémem pro hromadná oznámení v případě mimořádných událostí. Barix AudioSpread zajišťuje, že tato oznámení mají před hudebním obsahem okamžitou prioritu.

Aktivní dekodéry Barix Exstreamer zajišťují synchronizovaný zvuk, takže návštěvníci mají stejný poslechový zážitek v celém parku, a to včetně nejrůznějších hlášení.
Bezproblémová integrace síťové IP architektury s řídícím a automatizačním systémem AMX NetLinx NX-1200

Integrace řešení od firmy Barix, které je v ZOO provozováno na místní kruhové topologii s optickými vlákny, byla velmi jednoduchá. Tento proces zahrnoval několik jednoduchých kroků konfigurace pro potlačení hudby během oznámení či pro úplné ztlumení nebo částečné zeslabení zvuku během provozu. Headend celého systému je kontrolován z místního policejního dispečinku a monitorovacího centra. IP ‚páteř‘ poskytuje pro ZOO potřebnou flexibilitu a škálovatelnost, aniž by spotřebovávala velkou šířku pásma.

Máte zájem o vysílací technologie, potřebujete poradit s distribucí audia?

Ivan Lehký

ivan.lehky@audiopro.cz+420 603 884 772

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com