ATLAS je prvním výrobcem, který integroval veškeré schopnosti svých dronů do MESH sítě

ATLAS je prvním výrobcem, který integroval veškeré schopnosti svých dronů do MESH sítě

Reference

Magazín DroneExpos vyzpovídal Ivana Tolchinského – výkonného ředitele společnosti Atlas – předního výrobce bezpilotních systémů (UAS) v EU. Interview se zaměřuje na průmyslové odvětví bezpilotních letounů i budoucnost s tím souvisejících technologií.

březen 2023

Co vás přivedlo ke spolupráci se společností Atlas? Čím se lišíte od ostatních výrobců působících v tomto odvětví?

Před Atlasem mě a mé nápady všichni ignorovali. Moje myšlenky byly v té době nejspíš až moc ambiciózní, nebo jsem já byl příliš mladý. Zastával jsem názor, že špičkové technologie by se měly stát všedním, každodenním nástrojem. Drony by měly být levnější a měly by být využívány mnohem šířeji. Kdykoliv jsem ale své vize představil vedení, byl jsem odmítnut. Proto jsem se rozhodl odejít.  

A čím se odlišujeme od ostatních? Nezaložil jsem Atlas, protože mít startup je „cool“. Je za tím vášeň pro konkrétní produkt!  Chci zkrátka dodávat ten nejlepší možný produkt, který bude splňovat požadavky co největšího počtu zákazníků, dokáže řešit jejich problémy a bude vyhovovat danému způsobu použití. To vše v nejlepší možné cenové relaci. Nám jako firmě nezáleží na ceně akcií ani nepotřebujeme vyprávět investorům příběh o cloudové budoucnosti. Jde nám pouze o jedno – o spokojené zákazníky.

Jakým největším výzvám jste při rozvoji vaší společnosti čelili? Jak jste je překonali?

Odpověď zní – lidé. Především musíte najít lidi, kterým na produktu a společnosti záleží a kteří jsou dostatečně talentovaní, aby vám pomohli konkurovat ostatním výrobcům. A protože pracujete s mnohem menšími rozpočty než je na trhu obvyklé, tito lidé musí být alespoň čtyřikrát lepší než ostatní. Když později přecházíte z fáze sturtupu do fáze společnosti, je to proces, který musíte nějak definovat. A musíte to udělat tak, abyste tím nezabili kreativní stránku svých inženýrů a dalších lidí. Musíte najít rovnováhu, ve které mohou lidé zůstat tvůrčí a vy zároveň dokážete udržet tým v rámci určitých pravidel a podmínek.

Jak se podle vás bude v příštích pěti letech vyvíjet odvětví dronů a jak se společnost Atlas na tyto změny připravuje?

Začínali jsme dávno předtím, než se vůbec dalo hovořit o odvětví. O tom, co přijde a jaké jsou naše budoucí cíle, máme jasno. Trvalo dlouho, než jsem dokázali, že máme pravdu. Budoucností dronů jsou plně autonomní systémy schopné situace samy řešit a rozhodovat. Myslím, že toto se v blízké budoucnosti stane jedním z největších průmyslových odvětví. Nepřestáváme věrit v náš cíl a doufáme, že za několik let budeme největším výrobcem autonomního systému na světě.

Magazín DronExpres vyzpovídal výkonného ředitele společnosti Atlas – předního výrobce bezpilotních systémů (UAS) v EU. Interview se zaměřuje na průmyslové odvětví bezpilotních letounů i budoucnost s tím souvisejících technologií.

Mohl byste uvést některá konkrétní odvětví nebo aplikace, ve kterých jsou systémy Atlas pravidelně využívány? Jaké jsou nejinovativnější nebo nejzajímavější způsoby využití dronů, na kterých se vaše společnost v poslední době podílela?

Nejprve je třeba říci, že jsme byli vůbec první společností, která dokázala integrovat všechny možnosti našich produktů do sítě MESH. Mnoho našich zákazníků tento systém používá pro mapování nebo záchranné práce a další mise. Fakt, že naši klienti mohou používat více dronů jen s jedním operátorem, jim šetří čas a peníze. Za druhé, MESH plně integruje celý systém velení. Naše drony podporují šifrování, mapy a další funkce určené pro vojenské použití. Zajímavý byl způsob použití, který jsme vyvinuli společně s norskými záchranáři, kdy lavinové senzory dokázaly detekovat osoby až 15 metrů pod sněhem.

Co inspirovalo společnost Atlas k vytvoření modelu AtlasPRO, jenž je určen právě pro záchranné mise v horách?

Záchranné mise patří mezi naše oblíbené a jsou pro nás prioritou. Z obchodního hlediska je mnoho našich záchranných misí prováděno bez marže. Souvisí to s hlavní myšlenkou společnosti a je to také dobrý a rychlý příklad, když chcete ukázat, jak nové technologie pomáhají a zachraňují lidské životy.
Jsme šťastní, že můžeme lidem pomáhat. Věříme, že jeden zachráněný život je mnohem cennější než zisk společnosti. Pokud jde o lavinová čidla, s tímto nápadem přišel náš norský partner, který nám řekl, že k  jejich nasazení používají vrtulníky, což je velmi nákladné. Drony měly být řešením, které by bylo jednodušší, levnější a dostupnější. Pro tým to byla velká a časově náročná výzva, ale nakonec jsme uspěli.

Jak Atlas sleduje nejnovější pokroky v technologii dronů a jak je začleňuje do svých produktů?

Sériovou výrobu a inovace se snažíme neustále vyvažovat. Sériově vyráběný výrobek vyžaduje dlouhé testovací období a hlubokou provázanost výrobních procesů. Máme tým pro výzkum a vývoj, který vždy vytváří a využívá nejlepší technologie. Hrají si s nejnovějším hardwarem a vytvářejí prototypy. Jsme-li s s takovým prototypem spokojeni, zahájíme proces integrace do sériové výroby. Než to ale uděláme, musí být technologie spolehlivá a bezpečná, protože zákazník na špatnou zkušenost nikdy nezapomene.

Jakým regulačním výzvám čelí odvětví dronů a jak se jim Atlas snaží čelit?

Drony to nikdy neměly snadné. Nejprve bylo třeba vysvětlit, proč takovou technologii vůbec potřebujeme. Nebylo jednoduché dokázat, že se z dronů stane velké průmyslové odvětví. Později přišly na řadu problémy s předpisy. V některých zemích s regulacemi naložili poměrně snadno, v jiných je to složité dodnes. V každém případě na začátku platila pro malé drony stejná regulační pravidla jako pro vrtulníky. V tomto ohledu se snažíme vládním úřadům vysvětlovat, proč je důležité regulace rozvolňovat, a jak se systémy každým rokem stávají bezpečnějšími. Největší „zbraní“ vůči těmto výzvám nicméně zůstává technologie. Technologicky musíte být stále na špici.

Můžete pohovořit o partnerstvích, která vaše společnost navázal v rámci odvětví? Jak se společnost Atlas podílí na jeho rozvoji a na vzdělávání ostatních?

Hlavním problémem tohoto trhu a nových společností jsou komponenty, jako jsou vysílače, kamery apod. Základními předpoklady pro vytvoření dobrého produktu jsou totiž kvalita, cena a… komponenty! V současné době není na trhu příliš velký výběr. Proto naši elektroniku a další komponenty poskytujeme dalším malým společnostem a pomáháme jim s integrací. Bereme v úvahu, jak je to pro ně v počátečních fázích důležité.

Na co se v příštích pěti letech z osobního i profesního hlediska nejvíce těšíte?

Chci, aby moje společnost uspěla a stala se jedním z lídrů v oboru a také v oblasti autonomních technologií. Teď je ten správný čas, kdy potřebujeme vytvářet nové produkty a technologie, které nás posunou směrem do budoucnosti. Osobně bych rád vstoupil do oblasti vesmírných technologií. Nevím sice, zda to bude v rámci společnosti Atlas, nebo nějaké nové společnosti, ale myslím, že se to stane.


Originál rozhovoru – DroneExpos

Chcete se o technologiích UAS a možnostech využití dronů dovědět více?

Milan Rakowski

milan.rakowski@audiopro.cz+420 736 171 561

    Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

    ADDRESS

    63739 street lorem ipsum City, Country

    PHONE

    +12 (0) 345 678 9

    EMAIL

    info@company.com