Vzdálené řízení bezpilotních prostředků odkudkoliv na světě

Vzdálené řízení bezpilotních prostředků odkudkoliv na světě

Novinky

Platforma AeryonLive rozšiřuje možnosti spolupráce mezi vzdálenými pozorovateli a operátory bezpilotních prostředků (SkyRanger), kteří se nacházejí v místě akce.

Platforma AeryonLive byla dle slov výrobce postavena na principu „centralizovaného řízení a decentralizovaného provedení“. Malé bezpilotní prostředky (UAS) mohou totiž operovat víceméně kdekoliv. Lidé, kteří potřebují přijímat opatření na základě jimi pořízených údajů, se však mohou nacházet například na druhé straně města… a nebo dokonce i takříkajíc na druhém konci světa.

Těmito vzdálenými pozorovateli ovšem nejsou pouze pasivní konzumenti fotografického či video materiálu. Jsou to lidé, jejichž profese vyžaduje schopnost takto získanému obsahu porozumět, zacházet s ním a pracovat tak, aby mohli z takto nabyté jedinečné perspektivy informovat ostatní účastníky a osoby, které mají pravomoc rozhodovat o tom, jak bude konkrétní operace provedena.

Příklady

 • Při běžné inspekci spalovacího komínu v rafinérii musí mít „vzdálený“ expert možnost zkontrolovat snímky ve vysokém rozlišení na velké obrazovce. Kromě toho musí mít také možnost navádět operátora bezpilotního prostředku na další cíle, které rovněž vyžadují inspekci.
 • V situacích při prosazování práva a s tím spojených taktických operací příslušných složek je velení schopno identifikovat podezřelého nebo objekt, a na tomto základě vydávat takové pokyny pro osoby nasazené v terénu, které dopomohou k bezpečnému a efektivnímu řešení situace

K zajištění správné distribuce vydaných rozhodnutí a umožnění rychlé a účinné reakce v situacích, které vyžadují rychlé řešení, přichází společnost Aeryon s řadou vylepšení, která přinášejí možnost spolupráce v reálném čase mezi vzdálenými pozorovateli a operátory bezpilotních letounů, kteří se nacházejí „na místě“ akce.

I přesto že je řízení dronu v zásadě stále odpovědností jeho obsluhy, nové schopnosti platformy AeryonLive umožňují zúčastněným organizacím či složkám využívat všech svých lidských zdrojů (bez ohledu na to, kde se zrovna nacházejí) a zajistit tak optimální provedení operací s využitím bezpilotních prostředků.

Viewer Designated Marker (VDM)

Jedná se o zcela jedinečnou možnost vzdáleného autorizovaného pozorovatele na jakémkoliv zařízení vkládat do řídící stanice pozemního operátora bezpilotního prostředku vlastní cíle. Takto přidaný cíl/objekt je označen uživatelským jménem příslušného vzdáleného pozorovatele, a kromě toho je také doplněn textem, jehož obsahem je popis požadované reakce operátora UAS. Příkladem (tak jak je uvedeno na obrázku níže) může být situace v rámci taktické operace, při níž může velící důstojník nařídit operátorovi bezpilotního prostředku kam namířit kameru, a co na zemi hledat.

Remote Image Request

Pokaždé, když operátor UAS zachycuje statický snímek, je tento obraz v rámci služby AeryonLive Video and Telemetry přenesen bezpečně ke vzdálenému pozorovateli a prezentován ve formátu náhledové miniatury. Bez jakéhokoliv úsilí ze strany operátora bezpilotního prostředku si může vzdálený uživatel takový náhled zvětšit a zobrazit, a nebo si dokonce vyžádat obraz v plném – vysokém – rozlišení až do 20 MP. Tato funkce tak poskytuje zcela mimořádný nástroj pro „pozastavení akce“ a přezkoumání detailů, kterých by si v reálném čase nemuseli zúčastnění pozorovatelé (vzdálení i ti na místě) všimnout, nebo je správně vyhodnotit. V níže uvedeném příkladu pomáhá snímek ve vysokém rozlišení vzdálenému pozorovateli v identifikaci obličeje a v přečtení poznávací značky vozidla.

Výše uvedené nové služby AeryonLive staví na dosavadních schopnostech této platformy, jako je například i možnost vzdáleného uživatele přepínat mezi denním a infračerveným kanálem kamery. Společnost Aeryon i nadále plánuje posouvat hranice provozu bezpilotních prostředků tak, aby se staly ještě více nepostradatelným nástrojem v oblasti veřejné bezpečnosti, jakož i pro profesionální využití v rámci IZS.

Chcete se o schopnostech a možnostech využití SkyRangera dovědět více?

Dalibor Hronec

dalibor.hronec@audiopro.cz+420 604 271 602

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com