Vector – nová platforma pro bezpilotní prostředky – pro pokročilé zpracování videa

Vector – nová platforma pro bezpilotní prostředky – pro pokročilé zpracování videa

Novinky

Automatická identifikace, zaměření a sledování cílů v nové platformě, kterou využívají profesionální drony.

VectorTM představuje proprietární a vysoce výkonnou integrovanou výpočetní platformu společnosti Aeyron, která je určena pro zpracování video obsahu v reálném čase, a to při využití pokročilých algoritmů. Jedná se o volitelné řešení, které ještě více zvyšuje efektivitu a funkčnost kamerových systémů SR-EO/IR Mk II a HDZoom30, určených pro bezpilotní letouny Aeryon SkyRanger.

Platforma VectorTM je postavena na využití čipové sady NVIDIA TK1, jež pracuje s dvou-jádrovým 2,2GHz procesorem a dedikovaným grafickým procesorem integrovaným v kamerovém systému. Škála schopností nejrůznějšího zpracování obrazu zde zahrnuje mimo jiné také proces automatické identifikace a sledování pohyblivých cílů. S pomocí platformy Vector operátor také může během přemisťování dronu pevně zaměřit statické objekty.

Použitý sledovací algoritmus je rovněž schopen se v reálném čase přizpůsobit změnám tvaru sledovaného objektu, a dokáže tak neustále zaměřovat cíl, jehož poloha se mění, a nebo je cloněn jiným objektem.

Základní funkce

 • Sledování cíle (Target Tracker): Pohyblivý cíl je automaticky identifikován a zaměřen ve středu zorného pole kamery (novým zacílením kamery nebo změnou polohy bezpilotního letounu).
 • Indikátor pohyblivého cíle (MTI): Operátoři mohou v zorném poli kamery vizuálně označit až 10 pohyblivých objektů.
 • Digitální stabilizace obrazu (DSI): Integrovaný video stabilizátor slouží jako další stabilizační stupeň k 3osému gimbalu.

Funkce Sledování cíle dokáže automaticky vytrvat v zacílení objektu i v případě, že se změní jeho vzhled. Jako příklad lze uvést situaci při sledování nákladního vozidla, které se v zorném poli kamery otočí o 90 stupňů, přičemž dojde ke změně „širokého“ pohledu z boku vozidla do „úzkého“ pohledu zezadu. Můžeme tedy říci, že se tento „stopař“ učí v reálném čase.

Vector rovněž poskytuje možnost bezproblémové interoperability jednotlivých funkcí –např. přechod z indikace více pohyblivých cílů (MTI) do funkce sledování jednoho jediného cíle

Výhody pro zajištění bezpečnosti

Indikátor pohyblivého cíle (MTI) upozorňuje na pohyblivé objekty v zorném poli kamery automaticky, čímž operátorovi usnadňuje řízení letounu a umožňujeme mu soustředit se na jiné úkoly.
Příklad: Během akce zásahových jednotek SWAT, kdy je v situaci s ozbrojeným únoscem a rukojmími použit bezpilotní letoun Aeryon, je indikátor pohyblivého cíle (MTI) schopen automaticky zachytit pohyb v okolí sledované budovy, včetně například útěku podezřelé osoby. V jiném případě by tento úkol (vizuálně rozpoznat pohyb) musel být ponechán na osobě operátora nebo ostatních osob dálkově monitorujících přenos pomocí služeb Control Station Mission (MCS) či Ayeron Live.

Funkce Sledování cíle (Target Tracker) umožňuje operátorům automaticky sledovat statický nebo pohyblivý objekt a zbavuje je tím nutnosti manuálního řešení takové situace.
Příklad: V průběhu utajené akce mohou mít složky zajišťující bezpečnost vozidlo či osobu pod dohledem takříkajíc na velkou vzdálenost. Ručně prováděné zaměření kamery na větší vzdálenost či vyšší stupeň přiblížení mohou být přinejmenším značně náročné. Ztráta cíle – například v důsledku pádu bezpilotního letounu – může v takových situacích znamenat zmaření důležité akce či zásahu. Funkce sledování cíle proces zaměření kamery automatizuje a umožňuje tak pilotovi dronu soustředit se nejen na vyhodnocení video obsahu, ale i na jeho řízení a další nezbytné aspekty dané akce.

Výhody během komerčního uplatnění

Funkci Sledování cíle (Target Tracker) lze využít k usnadnění řízení bezpilotního letounu. K umístění sledovaného objektu do centra zorného pole kamery stačí operátorovi jednoduché kliknutí na objekt, není nutné provádět toto zaměření manuálně.
Příklad: V průběhu kontroly vysílací věže operátor kliknutím na anténu aktivuje cíl, který následně zůstane

Chcete se o schopnostech a možnostech využití SkyRangera dovědět více?

Dalibor Hronec

dalibor.hronec@audiopro.cz+420 604 271 602

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com