S novým binaurálním mikrofonem DPA 4560 CORE zaznamenáte přesně to, co slyšíte

S novým binaurálním mikrofonem DPA 4560 CORE zaznamenáte přesně to, co slyšíte

Novinky

Záznam 3D zvuku je nyní snadný a hlavně přesný díky všestranné a flexibilní náhlavní sadě, která je osazena dvěma miniaturními mikrofony DPA 4060. Youtubeři, zvukoví designéři, podcasteři, bloggeři a další tvůrci internetového obsahu včetně filmařů, kteří chtějí pro své projekty zachytit autentický 3D zvuk, mají svůj úkol od nynějška mnohem snažší. Na trh totiž přichází nový binaurální náhlavní mikrofon 4560 CORE dánského výrobce DPA Microphones.

Nová náhlavní sada snímá zvuk ve vynikající kvalitě, kterou jsou výrobky DPA proslulé po celém světě. Díky profesionálnímu provedení jsou mikrofony schopny zachytit  zvuk v přesně takové podobě, jak je vnímán prostřednictvím našich uší.  Posluchači, kteří si poté pustí takto nahraný záznam do sluchátek, čeká zcela autentický zvukový zážitek. Zmíněné vlastnosti jsou pochopitelně lákavé i v dalších oblastech jako je dokumentování koncertů, analýza zvukové kvality, ozvučení divadelních her, zvuk pro počítačové hry a mnoho dalších. Jazzoví či klasičtí muzikanti zase spatřují v tomto mikrofonu nový potenciál: možnost nahrávat zvuk tak, jak ho slyší daný hudebník nebo dokonce dirigent, místo obvyklé posluchačské perspektivy, tedy zcela novým způsob sdílení umělcova zvukového zážitku s jeho fanoušky a jeho vnímání v dokonale prostorové podobě.

Srdcem nové binaurální náhlavní sady DPA 4560 CORE jsou dva miniaturní mikrofony 4060 CORE uchycené za uši a umístěné přímo u vyústění zvukovodů  (jako špunty do uší), takže zachycují zvuk zcela věrně tak, jak ho slyší osoba, která ho nahrává. Tento systém je  připevněn k ohebnému náhlavnímu držáku, který se snadno nasazuje, je pohodlný na nošení a velikostně jej lze lehce upravit tak, aby vyhovoval každému. K mikrofonům se dodávají pěnové krytky, které zajišťují správnou polohu mikrofonu a chrání ho před povětrnostními vlivy.

Mikrofony DPA 4060 si zvolili mnozí profesionální filmoví zvukaři při práci na tak významných filmech jako například Spider-Man: Homecoming nebo Mission: Impossible – Fallout. Dobře známý byl i fakt, že když vezmete dva klopové mikrofony DPA 4060 a umístíte je do uší, dokážete pořídit velice přesvědčivé binaurální nahrávky. Přesto až doposud nebylo na trhu komplexní řešení se sadou mikrofonů pečlivě spárovaných tak, aby jejich citlivost byla vzájemně co nejpodobnější. Navíc je takto lze snadno nosit nebo je připojit k nahrávacímu zařízení jako je např. digitální zvukové rozhraní DPA MMA-A, které lze dále propojit s jakýmkoliv zařízením iOS. Tak je možné binaurální náhlavní sadu 4560 CORE s digitálním zvukovým rozhraním MMA-A připojit k iPhonu a uživatel má rázem k dispozici snadno ovladatelné mobilní binaurální nahrávací zařízení.

„Nahrávky pořízené s pomocí binaurální náhlavní sady DPA 4560 CORE jsou tak věrné, že posluchači často při jejich poslechu otáčejí hlavu a rozhlížejí se, odkud přichází zvuk,“ říká produktový manažer DPA René Moerch. „V ideálním případě byste nahrávky pořízené touto technikou měli poslouchat přes sluchátka, protože přes reproduktory nedosáhnete stejného zážitku. Nicméně máme k dispozici postupy, které umožňují korekce a mixování do stereofonních a vícekanálových formátů a díky tomu je tato náhlavní sada užitečná i pro filmové zvukaře, kteří chtějí pořídit nahrávky zvuku okolního prostředí.“

Moerch dodává, že další užitečnou vlastností binaurálního náhlavního mikrofonu DPA je jeho diskrétnost, protože mikrofon je tak malý, že člověk s touto náhlavní sadou vypadá jako by měl jen obyčejná sluchátka.

„To může být velmi užitečné v situacích, kdy nahráváte v ne příliš přátelském prostředí, kde není bezpečné nebo vhodné ukazovat mikrofon,“ říká Moerch. „Ale i při normálních podcastech poskytuje binaurální nahrávání výstup, který je mnohem působivější, živější a podmanivější než nahrávky získané tradičními postupy.“

Chcete se o kvalitách mikrofonů DPA přesvědčit na vlastní uši? Potřebujete poradit s výběrem vhodného mikrofonu? Přijd'te si je vyzkoušet.

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com