Phonak Roger – bezkonkurenční, nově vyvinutá digitální technologie, standard pro zabezpečenou, skrytou komunikaci.

Phonak Roger – bezkonkurenční, nově vyvinutá digitální technologie, standard pro zabezpečenou, skrytou komunikaci.

Novinky

Roger – digitální technologie pro adaptivní bezdrátový přenos na 2,4 GHz

Technologie Roger

Technologie Roger

Technologie Roger vyvinutá společností Phonak se vyznačuje adaptivním bezdrátovým přenosem v pásmu 2,4 GHz. Audio signály jsou systémem Roger digitalizovány a uspořádány do velmi krátkých (160 μs) datových bloků (paketů), které jsou následně několikrát odvysílány – pokaždé za použití jiného kanálu v pásmu mezi 2,4000 a 2,4835 GHz. Přeskakování mezi několika frekvencemi (tzv. frequency-hopping) zabraňuje v kombinaci s opakovanými přenosy problémům s interferencemi. Roger pracuje s latencí pouhých 12,8 ms. Komunikace systémů Roger je zabezpečena  proti odposlechu, její soukromí nelze narušit.

Metoda přenosu, se kterou Roger pracuje, je tzv. adaptivní, což znamená, že používá pouze volné kanály. Vysílače Roger pravidelně sledují všech 40 kanálů a informují systém o tom, které kanály jsou trvale obsazeny (jinými blízkými systémy na 2,4 GHz, jako jsou například WiFi sítě) a které jsou volné. Vysílač poté automaticky „přeskočí“ obsazený kanál (viz obrázek 1). V konečném důsledku tento princip vede k tomu, že i při velkém provozu na frekvenci 2,4 GHz je velmi nepravděpodobné, že by mohlo dojít k přerušení komunikace nebo dokonce ke ztrátě spojení.

Obrázek 1: Časová a frekvenční rozmanitost paketů Roger. Na svislé ose je zobrazena frekvence v pásmu 2,4 GHz, zatímco horizontální osa zobrazuje čas. Přeskakováním frekvencí a opakovaným vysíláním zvukových paketů jsou minimalizovány kolize, které způsobují vzájemné rušení.

V případě technologie Bluetooth je maximální počet přijímačů omezen na tři. Proto ani dva posluchači s binaurálními sluchátkovými Bluetooth přijímači nemohou poslouchat stejný přenos, nemluvě o větších skupinách. Headsety, které využívají Bluetooth přenos, sice pracují s akceptovatelnou úrovní latence (10 až 15 ms), šířka jejich frekvenčního pásma je však často omezena (až k 4 kHz). Výjimkou je pouze využití „hands-free“ profilu ve verzi 1.6, jehož odezva sahá až k 7 kHz. U Bluetooth protokolu pro přenos zvuku – A2DP – je šířka pásma sice navýšena na 20 kHz, avšak díky latenci přesahující 100 ms je toto řešení pro živou komunikaci nepoužitelné. Pouze se speciálními čipy na obou koncích systému může být toto zpoždění sníženo přibližně na 40 ms.

Roger naproti tomu pracuje s plnou frekvenční odezvou – od 200 Hz do 7300 Hz. Hodnota odstupu signálu od šumu se pohybuje okolo 55 dB, takže šum na pozadí je jen velmi tichý. Se systémem Roger je možné přenášet nejen audio signál, ale také vysílat a přijímat řídící data. Příkladem využití této schopnosti může být například nastavení či údržba sítě MultiTalker od společnosti Phonak.

Elektromagnetické vlnění o frekvenci 2,4 GHz má vlnovou délku přibližně 12,5 cm. Tento jev nám umožnil zkonstruovat nové a především malé bezdrátové mikrofony Roger Pen, vybavené krátkou vestavěnou anténou. Frekvence 800 MHz pracuje s vlnovou délkou 37,5 cm, u 200 Hz (v tradičním FM pásmu) je to 1,5 m. V takových případech je nutný externí mikrofonní kabel, který se rovněž chová jako anténa.

Díky tomu, že pásmo 2,4 GHz je celosvětově volně dostupné (jedná se o tzv. ISM pásmo: pásmo pro radiové vysílání v průmyslových, vědeckých a zdravotnických oborech), není k jeho použití vyžadována žádná licence. To uživatelům Roger Pen dává svobodu provozovat své systémy kdekoliv na světě. Vzhledem k tomu, že tato norma je stejná ve všech zemích, je tím zjednodušen i servis systémů Roger.

Čip Roger

Čip Roger

Společnost Phonak vyvinula vlastní mikročip Roger určený pro použití s miniaturizovanými ušními přijímači (viz obrázek 2). Tento čip obsahuje 6,8 milionu tranzistorů, zatímco procesor Pentium Pro jich pro srovnání obsahuje 5,5 milionu. Analogové a digitální bloky jsou na čipu umístěny vedle paměťových bloků RAM, ROM, EEPROM a Flash.

Technologie Roger pro komunikační systémy v oblasti:
Speciální techniky: (bezpečnostní složky):  Phonak – Roger Covert System
Komerční využití: (TV, film, divadlo):  Phonak Roger Studio
Průvodcovské systémy: Phonak Roger Guide-U

Chcete se dovědět více o možnostech využití komunikačních systémů společnosti Phonak?

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com