Abych Tě lépe viděla, abych Tě lépe slyšela. Biamp Parlé VBC 2500 je technologicky pohádkový

Abych Tě lépe viděla, abych Tě lépe slyšela. Biamp Parlé VBC 2500 je technologicky pohádkový

Novinky

Funkcemi nabitý videobar Biamp Parlé VBC 2500 obstál v náročném videokonferenčním testu.

červenec 2023

Spojení video technologie se soundbarem je v AV oblasti stále ještě relativně novou – a vítanou – novinkou. Hned na úvod je třeba konstatovat, že malé a středně velké konferenční místnosti ještě nikdy nevypadaly a nezněly tak dobře jako s videobarem Biamp Parlé VBC 2500. Tento videokonferenční systém je součástí rodiny produktů Biamp Parlé, která zahrnuje také stropní, stolní a závěsné mikrofony.

Videobar je v okolí kamery vybaven bíle, zeleně a červeně svítícími LED kontrolkami, které uživatele informují o aktivitách kamery a mikrofonů. V případě neaktivního video přenosu blokuje kameru závěrka pro ochranu soukromí. Vlevo od objektivu kamery je umístěn senzor pohybu a vpravo od něj světelné čidlo. Na spodní straně podstavce je vidět tenký červený gumový proužek.

VBC 2500 lze připevnit na stěnu, monitor nebo stůl, zachytí zvuk na vzdálenost sedmi metrů. 12megapixelový senzor kamery dokáže pořídit 30 snímků za sekundu při rozlišení HD (720 nebo 1080) a 4K. Videobar váží cca 4,4 kg a ačkoliv na délku měří téměř metr a je vysoký 10 cm, dokáže překvapivě dobře splynout s interiérem.

Výčet předností začíná centricky umístěnou ePTZ kamerou se 4K rozlišením a 120stupňovým širokoúhlým objektivem, který „vidí“ úplně vše. Díky funkci automatického framingu se kamera dokáže sama zaměřit a sledovat konkrétní účastníky. Možné je i ovládat otáčení, naklápění a přibližování (funkce pan, tilt, zoom).

VBC 2500 využívá pole 27 mikrofonů s technologií Beamtracking, díky které dokáže identifikovat a automaticky zaměřovat zdroje signálu v celé místnosti a také je inteligentním způsobem míchat.

Dva chytré reproduktory navíc pracují s algoritmem hlubokého učení pro redukci šumu. K vynikající reprodukci řeči využívají rovněž funkci pro kompenzaci zkreslení a technologii dynamického zdůraznění basů.

"Ready to launch"

Prvním krokem při uvedení VBC 2500 do provozu je stažení a instalace softwarového nástroje Biamp Camera Controller pro PC nebo Mac. Po spuštění softwaru se v horní části obrazovky zobrazí možnosti videa a nastavení. Ve výchozím nastavení je zvolena funkce automatického framingu. Pokud tedy chcete polohu kamery nebo zoom ovládat manuálně, musíte tuto funkci vypnout.

Mezi možnostmi nastavení naleznete zapnutí a vypnutí kompenzace podsvícení; funkci zrcadlení pro převrácení obrazu; funkci Flip, s jejíž pomocí otočíte obraz o 180 stupňů; možnost zapnutí a vypnutí mikrofonu; a také frekvenci filtru, kterou v závislosti na vaší geografické poloze nastavíte na 50 nebo 60 Hz. Možnosti streamování naleznete v nabídce UC Profile, kde si můžete vybrat mezi běžnými službami pro sjednocenou komunikaci, Google Meet, Microsoft Teams a Zoom. Zároveň zde můžete specifikovat možnosti přiblížení kamery.

VBC 2500 pracuje rovněž s rychlým a jednoduchým nastavením pomocí funkce Biamp Launch, která stisknutím jediného tlačítka dokáže mimo jiné automaticky přizpůsobit videobar akustice místnosti, ve které bude provozován.

Když jsem poprvé stiskl tlačítko "Bimp Launch" vyskočil jsem leknutím metr do výšky. Probuzení videobaru totiž nečekaně ohlásil hlasitý tón. „Vítejte u Biamp Launch,“ řekl ženský hlas. „Nyní zahájíme proces spuštění. Zůstaňte prosím potichu.“ Ve strachu cokoliv říct nebo udělat jsem při provádění různých testů pouze poslouchal ženiny pokyny. Hlas vás v podstatě upozorní, jaký test se následně bude provádět. Mým prvním skutečným testem tohoto zařízení byl krátký Zoom meeting mezi mou kanceláří a studentem, který se nacházel ve třídě. V mé kanceláři bylo v té době velmi ticho bez jakýchkoli rušivých zvuků. Student mě viděl a slyšel jasně a jeho hlas zněl z reproduktorů VBC 2500, jako by byl součástí surroundového zvuku někde v kině. Lidé z Biampu mi ostatně řekli, že bych měl VBC 2500 vyzkoušet také jako reproduktor pro poslech MP3. Navnadili mě na neslýchaný hudební zážitek. A verdikt? Nejenže videobar prokázal neuvěřitelnou separaci stereo obrazu, ale presence jeho zvukového projevu se vyrovnala mému domácímu systému a byla podstatně lepší než reproduktory mého MacBook Pro. Nosit videobar Parlé na rameni nejspíš nebudu, ale dávám mu jednoznačně přednost před vylepšeným zvukovým systémem svého auta. Funkce automatického framingu funguje, ale je pomalejší a většinou reaguje trochu opožděně. Kamera chvilku nebo dvě čeká, než se znovu zaměří na mluvčího. Pokud se student pomalu zvedl ze židle a šel k tabuli, kamera ho po příchodu k tabuli dostihla a zabrala. Jako by si rozespalý kameraman uvědomil, že se jeho cíl pohnul, a pak chybu napravil. I přes chvilkové zpoždění mě ale tato technologie nepřestává fascinovat

Chuck Gloman, Profesor of the TV/Film Department at DeSales University (autor recenze)

Udělejme trochu rozruch

Abych otestoval schopnost VBC 2500 redukovat hluk a vést videokonferenci v hlučném prostředí, přinesl jsem ho do třídy prváků. Abychom byli spravedliví, je třeba doplnit, že se jednalo o velkou učebnu a VBC 2500 je určen pro malé nebo středně velké místnosti. Říkal jsem si ovšem, že pokud systém obstojí v mé učebně, může odbavit videokonferenci prakticky odkudkoliv. Kašel, smrkání, kýchání a posunování židlí v mé hodině si totiž v ničem nezadá s oddělením respiračních chorob místní nemocnice.

VBC 2500 odvedl výtečnou práci především při maskování ruchů. Po prvotním nastavení, kdy systém analyzoval akustické vlastnosti místnosti, dělali studenti vše pro to, aby vytvořili hluk a rušivé zvukové efekty (často to přeháněli). Jeden student posunul po podlaze kovovou židli. Zvuk byl zcela vymaskován. Jiný zmačkal papír. Opět zamaskováno. Zakašlání. Znovu úspěšně odstraněno.

Pokud se nežádoucí ruch objevil v blízkosti dialogu, byla část konverzace mírně ztlumena. Přesto musím uvést, že žádný jiný systém, který jsem kdy používal, neodvedl v oblasti maskování ruchů lepší práci než VBC 2500. Znovu opakuji, že mé testy byly extrémní, nic podobného se běžně neděje. Místnost plná osmnáctiletých – to je pro VBC 2500 pravděpodobně ten nejnáročnější test, kterým kdy bude muset projít.

Parlé VBC 2500 obstál i přes mimořádnou bouřlivost třídy, která opravdu otestovala jeho limity.  Nebojím se proto napsat, že tento videobar zvládne svůj úkol v jakémkoli videokonferenčním prostředí. Běžné prezentace jsou totiž vedeny spořádaně, obvykle bez výrazných rušivých vlivů. Biamp Parlé VBC 2500 se postará o to, aby vaše videoschůzka byla co nejlepší, stačí si jen připravit prezentaci.

Potřebujete poradit s audio/video vybavením vašich kancelářských prostor nebo zrevidovat vaše současné vybavení? Zasedačky, jednací prostory, kanceláře managementu, open space prostory děláme na klíč.

Michal Černý

michal.cerny@audiopro.cz+420 608 213 669

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com