Řešení

Zobrazit všechna řešení

Klíčová slova

Klíčové slovo nenalezeno...

Ozvučení zahrady

Venkovní prostory představují zcela jiné poslechové prostředí než to na jaké jste zvyklí u vás doma, protože na zahradě je obvykle mnohem více rušivých elementů jako jsou – vítr, dopravní prostředky, štěkání psů apod., nehledě na různé povětrnostní vlivy.  Níže se podíváme na několik zásad, které Vám pomohou s návrhem a koupí venkovních reproduktorů.

Dostatek basů 

Narozdíl od vnitřních prostor, kde se zvuk odráží od zdí a samotné zdi zesilují i basovou odezvu reprosoustav, musejí venkovní reprosoustavy tento deficit minimalizovat aby nebyl zvuk na zahradě plochý a nevýrazný. Chcete-li zachovat dynamický zvuk musíme vybírat reproduktory s dobrou frekvenční odezvou ve spodním pásmu (kolem 60Hz). Pokud zvolíme reproduktory s horší frekvenční odezvou je vhodné doplnit reproduktory o subwwofer.  

Odolnost 

Dalším důležitým aspektem je odolnost venkovních reproduktorů. Všechny venkovní reproduktory jsou odolný vůči povětrnostním vlivům, ale některé jsou testovány i v extrémních podmínkách. Na videu můžete vidět příklad jak se testují venkovní reprosoustavy Atrium od výrobce Polk Audio. Většina výrobců doporučuje umístit reproduktory do “chráněné oblasti“ pod střechu verandy, pod římsu atd., aby bylo dosaženo delší životnosti. Některé modely jsou však navrženy tak, aby obstály i na exponovaných místech s přímím kontaktem s povětrnostními vlivy.   

Umístění reproduktorů 

  • Výše umístěné reproduktory vytvoří širší zvukové pole, a prodlouží dosah zvuku. Obvyklá výška instalace reproduktorů vyzařujících od domu na terasu nebo zahradu je cca. 3m.  
  • Pro nejlepší stereo poslech se reproduktory umísťují cca. 3,5 m od místa poslechu s rozestupem reproduktorů 2,5 – 3 m.
  • Pokud máme více párů reproduktorů na jedné zdi a chceme zachovat stereo poslech, tak umísťujeme levý a pravý kanál střídavě.
  • Podobná situace nastává i tehdy, pokud máme čtyři reproduktory a chceme ozvučit čtvercový prostor. V tomto případě budou reproduktory levého a reproduktory pravého kanálu umístěny v protilehlých rozích.
  • Pokud nechceme zachovat stereo poslech je samozřejmě možné zapojit reproduktory v mono režimu kde při instalaci odpadají výše zmíněné zásady.  
  • Umístění reproduktorů u zdi nebo u jiné pevné plochy zlepšuje basovou odezvu.  
  • Pokud zjistíte, že nemáte dostatečné zvukové pokrytí, je lepší přidat více reproduktorů než zvyšovat hlasitost v jednom místě. Například, pokud reproduktory umístěné na vnější zdi domu u terasy nejsou u bazénu již slyšet v dostatečné míře je lepší přidat další dva reproduktory k bazénu, než zvyšovat hlasitost reproduktorů na terase, který by byly pro posluchače sedící na terase až příliš hlasité.

Rádi vám poradíme s výběrem ozvučením pro váš interiér i venkovní prostory.
Nabídka venkovních reprosoustav ZDE
Kontakty na nás ZDE

Máte zájem o bližší informace nebo potřebujete poradit s podobným "problémem"?
Rád vám pomůže náš obchodník.

Ondřej Žatečka
ondrej.zatecka@audiopro.cz
603 434 922

Audiopro s.r.o.

Lužná 591/4
160 00 Praha 6
Česká republika

© 2013 Audiopro s.r.o. Všechna práva vyhrazena.