Wyrestorm

Nové maticové přepínače WyreStorm H2X – řešení s maximální kontrolou nad obrazem i zvukem

Nový model přichází na světové trhy u příležitosti veletrhu CEIDA 2016, a to hned ve dvou konfiguracích: 16x16 ( MX-1616-HDBT-H2X) a 10x10 (MX-1010-HDBT-H2X). Plně vybavené přepínače H2X představují zatím poslední vývojový článek v dlouhé řadě maticových řešení s podporou HDBaseT. Vyvinuty byly především pro rezidenční a komerční aplikace, které při distribuci signálu předpokládají nulovou kompresi i nulovou latenci. Podobně jako jeho cenami ověnčený předchůdce – řada H2 – se i tato nová vlajková loď vyznačuje HDBaseT technologií ve třídě A a z ní vyplývající podporou 5Play™ konvergence video materiálu, audia, obousměrného IR ovládání, podporou protokolu RS-232, Ethernetu a technologie PoH pro dálkové napájení přijímačů v různých zobrazovacích zónách.

Oba dva modely řady H2X – 16x16 i 10x10 – se nyní ve srovnání se zástupci série H2 mohou pochlubit vstupními HDMI porty 4K UHD HDMI 2.0, které jsou kompatibilní s nejnovějšími zařízeními, která generují HDR obsah ve 4K rozlišení až 2160p @60 Hz a s podvzorkováním barvonosných složek v poměru 4:4:4. Jejich HDBaseT výstupy pak dokáží distribuovat obsah v rozlišení 2160p s barevným podvzorkováním v poměru 4:2:0 (8 bitů @60 Hz nebo 10 bitů HDR (BT.2020) @24 Hz) a jsou tak plně kompatibilní s nejnovějším 4K obsahem v ultra vysokém rozlišení, s jeho zdroji i zobrazovacími zařízeními.

  • Co je ovšem ve srovnání s modely H2 tou nejzásadnější novinkou? Co dává tomuto novému řešení jeho „X-faktor“? Jedním slovem: AUDIO. 

Společnost WyreStorm totiž poprvé ve své historii přichází s HDMI/HDBaseT matricí, která je kombinována  s integrovanou audio maticí využívající výkonný DSP procesor. Toto řešení pak dle slov výrobce dokáže reagovat na nároky jakékoliv instalace a poskytuje dokonce možnost přizpůsobení zvukové charakteristiky. Řečeno konkrétněji: uživatel si může nastavit ekvalizér, delay, či vybuzení signálu.

Maximální flexibilita routování audio signálu spočívá v možnosti „roz-distribuovat“ až tři zdroje zvukového signálu do audio zón každého ze šestnácti (nebo – v případě modelu MX-10-10-HDBT – deseti) výstupů, a tedy v dosažení celkového počtu 48 audio výstupů (30 u MX-1010-HDVT-HD2X). S plnou kompatibilitou s HDMI 2.0 a HDCP 2.2 standardy jsou modely řady H2X předurčeny pro využití ve špičkově provedených rezidenčních instalacích, které vyžadují video distribuci 4K HDR obsahu z více zdrojů a maticové přepínání do několika různých zón. 4K UHD obsah připojených zdrojových zařízení je možné prostřednictvím  HDBaseT standardu distribuovat až do 16 zón (v případě modelu MX-1010-HDBT-H2X do deseti zón) do vzdálenosti 70 metrů (v rozlišení 1080p pak do vzdálenosti 100 metrů). 

Zvukovou stopou z video zdroje lze interně dodatečně vkládat, poslat ji do audio matice a přenášet  společně s obrazovým signálem přes HDBaseT v rámci video zón. Nové maticové přepínače pracují také s podporou ARC audia. Kromě toho je také možné do zón distribuovat kvalitní audio signál z dalších 16 (pouze) zvukových zdrojů ( z 10 u MX-1010-HDBT-H2X), jako jsou například digitální přenosová zařízení Sonos, Apple Airplay či DLNA. 

Klíčem k vývoji produktů společnosti WyreStorm je dle jejích zástupců: „schopnost poskytovat výhody reálného světa a zároveň řešit instalační problémy s tímto světem spojené.“ Ať už zní tato formulace jakkoliv krkolomně, uživatelé obou modelů řady H2X se žádné provozní krkolomnosti obávat nemusejí, a to především díky CEC sběrnicím a obousměrné správě napájení zdrojových zařízení i televizorů a projektorů 

Oba dva modely se také vyznačují režimem zvaným „AVR Priority Mode“. Ten řeší starší problémy s vícekanálovým mícháním a stereo zónami na jedné video matici tím, že umožňuje matici za účelem vícekanálového surroundového zvuku upřednostnit konkrétní zóny.

Vývoj nových maticových přepínačů řad H2X komentuje produktový manažer společnosti WyreStorm – Dave Schorah: „Uvedení našeho prvního HDMI/HDBaseT přepínače s takto vysokou úrovní audio funkcionality je pro společnost WyreStorm důležité hned ze dvou důvodů. H2X na jedné straně představuje velmi zásadní a výkonné řešení pro rezidenční i komerční instalace, a druhak se jedná o dobrý příklad toho, že naše společnost pouze nedrží krok se stávajícími technologiemi. H2X totiž představuje něco zcela nového! Jedná se skutečně o průlomový a zásadní produkt, který autorům audiovizuálních projektů otevírá nové a nezpochybnitelné možnosti.“

Jakožto výrobce, který si je vědom převahy tzv. „me-too“ produktů, které se snaží napodobovat konkurenční výrobky a které mohou zákazníkům zkomplikovat jejich rozhodovací proces, musí dle slov Schoraha společnost WyreStorm svým uživatelům nabídnout i nadstandardní výhody:

„Rozhodnutí zahrnout do výbavy nových maticových přepínačů stejný počet HDMI vstupů, HDBaseT výstupů a zrcadlených HDMI výstupů činí – na rozdíl od konkurenčních produktů – z  MX-1616-HDBT-H2X a MX-1010-HDBT-H2X skutečné 16x16+16 a 10x10+10 matice. Stejné je to i v případě nabízeného výběru různorodé audio konektivity pro všechny přenosové moduly, které v případě 16x16 modelu nabízejí až 48 potencionálních zdrojů zvuku a 30 v případě  matice 10x10. Konkurenční produkty kromě toho na rozdíl od nás neposkytují tak vysokou podporu ARC, dodatečně vkládané audio či další vstupní možnosti. V případě H2X jsme se opravdu soustředili na to, aby měl uživatel k dispozici co největší kontrolu nad zvukem a mohl tak z našich distribučních zařízení vytěžit pro svůj projekt opravdové maximum.“

  • Více o společnosti WyreStorm a jejich produktech ZDE.


Audiopro s.r.o.

Lužná 591/4
160 00 Praha 6
Česká republika

© 2013 Audiopro s.r.o. Všechna práva vyhrazena.